Pachypodium saundersii

 

Pěstování

Obrázek

Zálivka

Zimování

Přesazování

Rada navíc!

 

P.saundersii

 

 

Více o P. saundersii

Pachypodium saundersii

(též lealii varieta saundersii)

 

Sukulentní rostliny z jižní Afriky, kde rostou jako keře. U nás dorůstá až 1 metru (po mnoha letech). Na rozdíl od svých blízce příbuzných lamerei a geayi u nás kvetou asi od 4. až 5. roku při výšce 20 až 30 cm. Květy jsou asi ø 4 cm, bílé s fialovými proužky z vnější strany.

 

Pěstování

Pokojová rostlina vyžadující slunné stanoviště, co nejblíž u okna (nejlépe jižní nebo východní, možno i západní). Snáší suchý vzduch, nemá ráda teploty pod 12°C. Větší rostliny je možné letnit od června do září na chráněném místě (např.u jižní zdi).

Možno pěstovat  třemi způsoby:

- nechat přirozeně růst (obrázek)

- seřezávat a urychlit tím větvení rostliny (sukulentní bonsai).  V zimě někdy shazují listy a na jaře znovu obrůstají, takže je vhodné zkracovat větvičky před vyrašením nových výhonů, ale květuschopné raději až po odkvetení.

- zakořenit uříznutou větvičku (řízkování) - dříve kvetou, ale nevytváří tak silný kmen - možno též seřezávat.

 

Zálivka 

V létě vydatná, ale nárazová, tzn. po úplném vyschnutí země(!!!), při špatném počasí nechat raději déle bez zálivky, v září a říjnu zálivku omezit, od listopadu do ledna zcela bez zálivky (hlavně u dospělých rostlin, které většinou v této době shazují listy).  Od února stupňovat zálivku do maxima v červnu až červenci. Na jaře můžeme přihnojit hnojivem podporujícím růst, např. Vegaflorem nebo Kristalonem „start“, dále používáme jen hnojivo obsahující málo dusíku,např. hnojivo pro sukulenty, kvetoucí rostliny (Kristalon „květ“), nebo na vyzrávání plodů.

Zimování

V bytě při teplotě okolo 20°C, minimum okolo 12°C.

Přesazování

Mladé rostliny každoročně, starší po 2 - 4 letech do květináče jen o něco většího než původní, aby zem rychle prosychala.

Substrát použijeme např.:

1díl substrátu „B“ (ke koupi v květinářství)

1 díl hrubšího písku

1 díl země ze zahrádky

Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“).

Po přesazení asi 14 dní nezalévat.

 

Rada navíc!

 

Tyto rostliny doporučuji sázet opravdu do "těsných" a mělkých květináčů, aby nebylo možné rostlinu moc zalít - nejčastější důvod úhynu těchto rostlin je totiž jejich přelití!

 

Mnoho úspěchů při pěstování těchto

exotických rostlin Vám přejí

Jana a Václav

 

Zpět tato stránka

Zpět Domů Další